Maas ciągle w sercu

Sarah J.Maas przez Ciebie pokochałam fantastykę!

Dwór szronu i blasku gwiazd
Sarah J.Maas
A Court of Frost and Starlight
Wydawnictwo Uroboros
Premiera 3 październik 2018      
Liczba stron 320 (to dla Maas w porównaniu z poprzednimi książkami to opowiadanie)
Cykl Dwór cierni i róż
Tom 3,5 (występuje po 3 tomie, ale jest to coś przejściowego, wprowadzenie do kolejnych części i tak to należy traktować przy czytaniu, ale także przy ocenie)

Dwór szronu i blasku gwiazd pełni funkcję wprowadzenia do następnej części oraz jest łącznikiem pomiędzy powieściami a nowelkami autorki. Ta część ma za zadanie pokazać życie bohaterów poprzedniej części po wojnie, ich zmaganie się z ciężarem po stracie i zniszczeniach. Wiele osób patrzy na tę część po niesamowitych wydarzeniach z innych części lekko przygaszonym wzrokiem. Po zwrotach akcji, spiskach itd. po 3 pierwszych Dworach Maas zaszczyca nas książką, która jest krótka, ale według mnie potrzebna. Spytacie pewnie dlaczego? Otóż to z jednej prostej przyczyny. Jeżeli Maas ruszyłaby z nową częścią, znowu przesyconą akcją, z nową fabułą mielibyśmy na nią inny pogląd. A tu mamy książkę, która ostudzi nas po wydarzeniach z pierwszych Dworów. Chodzą słuchy, że książka jest wydana niepotrzebnie. Nie zgadzam się. Maas wie co robi, wydając książkę ,,przejściówkę" stwarza sobie miejsce do działania, programuje czytelnika, który już nie przeżywa historii Feyry i Rhysa, a który otwiera się na innych bohaterów i inne wątki.

W tej części trwają przygotowania do Przesilenia Zimowego, święta, które bardzo przypomina nasze Boże Narodzenie. Książka opowiada nie tylko o przygotowaniach do świąt, ale pozwala nam zobaczyć jak radzą sobie po wojnie głowni bohaterowie i mieszkańcy Velaris. Po starciu z królem wielu mieszkańców nie wróciło do swoich rodzin, zostawiając ich samych. Rhys i Feyra próbują pomóc w smutku pozostawionym po wojnie i w odbudowie miasta- powoli wszystko staje na nogi.

To na co według mnie należy zwrócić uwagę to siostry Feyry, które przeżywają to co straciły i swoją nową sytuacje bycia Fae. Nesta i Elaina próbują dojść do siebie i odnaleźć nowe siebie. W tej części jest także mowa o Tamilinie i o jego obecnej sytuacji.
W książce na wielki plus były różne narracje. Możemy przeczytać co o sytuacji myśli Kasjan, Azriel, Mor, Nesta, Elain, Feyra i Rhysand. Ich rozdziały nie dotyczą sytuacji Feyry i Rhysa, ale także ich prywatne problemy, z którymi muszą się zmagać oraz relacje między nimi.  Taki zabieg pozwala nam się domyślać, że być może Maas chce odejść od księżnej i księcia a do kolejnej części zmienić główny zamysł? Kto wie. Jednego jestem pewna, ,,wojna" między ludźmi a Fae nie została do końca zakończona i pokój między wszystkimi Dworami jest myślę, że tylko powiedziany.

Dwór szronu i blasku gwiazd może i ma pewnie niedociągnięcia, ale ja nadal kocham styl Sarah i wykreowany przez nią świat.

Egzemplarz Wydawnictwo Uroboros

2 komentarze:

  1. Są pewne niedociągnięcia i ta powieść mogłaby być lepsza, aczkolwiek i tak czekam z niecierpliwością na kontynuacje.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 lovemore , Blogger